«Η Ρωμανία κι αν πέρασεν ανθεί και φέρει κι άλλο» τραγούδησαν μέλη της Λέσχης Ποντίων και Μικρασιατών καθώς και σπουδαστές της Σχολής Μονίμων Υπαξιωματικών κλείνοντας την πρώτη μέρα των διήμερων εκδηλώσεων τιμής και μνήμης της Γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου που έγιναν την Πέμπτη 14 και την Παρασκευή 15 Απριλίου 2016 στο στρατόπεδο «Καβράκου», στην πόλη των Τρικάλων.
Οι εκδηλώσεις πραγματοποιήθηκαν σε συνεργασία της Ευξείνου Λέσχης Ποντίων και Μικρασιατών Νομού Τρικάλων με τη Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών.
Με ομιλία του θεολόγου και δρ Ιστορίας Θεοδόση Κυριακίδη με θέμα τη Γενοκτονία του Ποντιακού Ελληνισμού ξεκίνησαν οι εκδηλώσεις την Πέμπτη το απόγευμα. Την ομιλία πλαισίωναν αποσπάσματα από το ντοκιμαντέρ «Στα χνάρια των Αργοναυτών». Στη συνέχεια η Εύξεινος Λέσχη Ποντίων και Μικρασιατών Νομού Τρικάλων μαζί με σπουδαστές της Σχολής Μονίμων Υπαξιωματικών παρουσίασαν ποντιακούς παραδοσιακούς χορούς με αναφορές στον Ακριτικό Κύκλο.
Με επιμνημόσυνη δέηση και καταθέσεις στεφάνων έκλεισαν οι εκδηλώσεις μνήμης την Παρασκευή το πρωί, παρουσία του διοικητού της 1ης Στρατιάς «Αχιλλεύς» αντιστρατήγου Ηλία Λεοντάρη. Ταυτόχρονα λειτουργούσε και φωτογραφική έκθεση από το αρχείο της Άννας Θεοφυλάκτου.
Στην εκδήλωση παραβρέθηκε ο πρόεδρος της Παμποντιακής Ομοσπονδίας Ελλάδος (ΠΟΕ) Χρήστος Τοπαλίδης, ο οποίος επιδοκίμασε την πρωτοβουλία. Στον σύντομο χαιρετισμό του είπε μεταξύ άλλων: «Φέρουμε ιερό χρέος απέναντι σε ολόκληρη την ανθρωπότητα να δώσουμε τον αγώνα για τη διεθνή αναγνώριση της Γενοκτονίας όχι με όρους αντεκδίκησης προς το θύτη […], να καταστήσουμε σαφές προς τη διεθνή κοινότητα ότι καμία γενοκτόνος πράξη δεν έχει χώρο στον πολιτισμένο κόσμο».
Στις εκδηλώσεις παραβρέθηκαν οι θρησκευτικές και πολιτικές αρχές των Τρικάλων.
- Φωτογραφίες: tameteora.gr.