Χαμηλές πτήσεις και συνεχείς παραβιάσεις περιλαμβάνει το σημερινό… πρόγραμμα των τουρκικών Ενόπλων Δυνάμεων. Όπως ανακοινώθηκε από το ΓΕΕΘΑ, στις 13:26 δύο τουρκικά F-16 μπήκαν στο FIR Αθηνών μεταξύ Λέσβου και Χίου, χωρίς να καταθέσουν σχέδιο πτήσης. Πέταξαν πάνω από τις Οινούσσες στα 9.000 πόδια και ένα λεπτό αργότερα βγήκαν από το FIR Αθηνών, και πάλι πετώντας μεταξύ Λέσβου και Χίου.
Μιάμιση ώρα μετά, στις 14:59, ένα ζεύγος τουρκικών μαχητικών F-4 και ένα τουρκικό αεροσκάφος ανεφοδιασμού KC-135 εισήλθαν στο FIR Αθηνών μεταξύ Λήμνου και Λέσβου και πέταξαν πάνω από το βορειοανατολικό άκρο της Λέσβου, στα 22.000 πόδια. Ο σχηματισμός, που δεν κατέθεσε σχέδια πτήσης, βγήκε από το FIR Αθηνών στις 15:01, βορείως της Λέσβου.
Και στις δύο περιπτώσεις τα αεροσκάφη της Τουρκίας αναγνωρίστηκαν και αναχαιτίστηκαν από αντίστοιχα ελληνικά μαχητικά.
Μάλιστα, «μάρτυρας» των παραβιάσεων ήταν και η ολλανδική φρεγάτα «Van Amstel» που δρα ανατολικά της Χίου, στο πλαίσιο της αποστολής του ΝΑΤΟ για τον έλεγχο των διακινητών προσφύγων και μεταναστών.