Μία Ελληνίδα φοιτήτρια από το Βόλο βρισκόταν στο μοιραίο λεωφορείο που μετέφερε φοιτητές του προγράμματος Erasmus και ανατράπηκε χθες το πρωί, λίγο έξω από τη Βαρκελώνη, με αποτέλεσμα να χάσουν τη ζωή τους 14 άτομα και 43 να τραυματιστούν.
Η 23χρονη, σύμφωνα με τον ιστότοπο thenewspaper.gr, μεταφέρθηκε τραυματισμένη σοβαρά σε νοσοκομείο της Βαρκελώνης αλλά η ζωή της δεν φαίνεται να διατρέχει κίνδυνο.
Αρχικά είχε αποκλειστεί το ενδεχόμενο να υπάρχει φοιτητής/φοιτήτρια από την Ελλάδα στο λεωφορείο, αφού σύμφωνα με τις τοπικές Αρχές θύματα και τραυματίες κατάγονταν από Ουγγαρία, Γερμανία, Σουηδία, Νορβηγία, Ελβετία, Τσεχία, Βρετανία, Ιταλία, Πολωνία, Βουλγαρία, Ιρλανδία, Ολλανδία, Γαλλία, Φινλανδία, Νέα Ζηλανδία, Περού, Ουκρανία και Παλαιστίνη. Ωστόσο πριν από λίγες ώρες κυκλοφόρησε η είδηση για την 23χρονη φοιτήτρια, χωρίς περισσότερες πληροφορίες.
Το λεωφορείο μετέφερε τους φοιτητές του προγράμματος Erasmus από τη Βαλένθια, όπου είχαν πάει για να παρακολουθήσουν το τοπικό φεστιβάλ Las Fallas στη Βαρκελώνη.