Θετικό για την Ελλάδα ήταν κλίμα στην τριμερή συνάντηση Τσίπρα-Μέρκελ-Ολάντ. Αυτό τουλάχιστον υποστηρίζουν τα κυβερνητικά στελέχη, μετά το πέρας της συζήτησης των τριών που κράτησε για μια περίπου ώρα και έγινε στο περιθώριο της Συνόδου Κορυφής.
Σύμφωνα με το Μαξίμου, ο Αλέξης Τσίπρας πρόβαλε την ανάγκη να υπάρξει «πίεση» στην Τουρκία για μείωση των μεταναστευτικών και προσφυγικών ροών και ζήτησε να προχωρήσει το action plan ΕΕ-Τουρκίας, ώστε να λειτουργήσει αποτελεσματικά η επιχείρηση του ΝΑΤΟ στα νησιά.
Ο πρωθυπουργός υπογράμμισε επίσης την επιτάχυνση των διαδικασιών μετεγκατάστασης (στις ευρωπαϊκές χώρες) και την εφαρμογή αξιόπιστου συστήματος επανεγκατάστασης από την Τουρκία. Αναφορικά με την άρνηση των (γνωστών) ευρωπαϊκών χωρών να δεχτούν στο έδαφός τους πρόσφυγες, οι ίδιες πηγές διευκρίνιζαν ότι αυτό «οφείλει να το αντιμετωπίσει συνολικά η ΕΕ και, προς τούτο, δεν τέθηκε στην τριμερή συνάντηση.
Ακόμη, ο πρωθυπουργός έθεσε το θέμα της στήριξης της χώρας (με οικονομική ενίσχυση και ανθρωπιστική βοήθεια) προκειμένου να διαχειριστεί τον όγκο των μεταναστών/προσφύγων, που βρίσκονται αυτή τη στιγμή στο έδαφός της.
Σύμφωνα με το Μαξίμου, υπάρχει αισιοδοξία στο κυβερνητικό στρατόπεδο και έχουν γίνει βήματα για μία αποτελεσματική συμφωνία της ΕΕ με την Τουρκία ενώ όλες οι διαδικασίες (που θα απορρέουν από τη συμφωνία ΕΕ-Τουρκίας) πρέπει να είναι νόμιμες και συμβατές με το Διεθνές Δίκαιο και τη Συνθήκη της Γενεύης. Η ελληνική πλευρά πιέζει ώστε η ανακήρυξη της Τουρκίας ως «ασφαλούς χώρας» για τους πρόσφυγες θα πρέπει να γίνει από την ΕΕ και όχι μεμονωμένα από την Ελλάδα.