Ως σημαντική ευκαιρία για την εγκαινίαση του αφιερωματικού έτους Ελλάδας-Ρωσίας 2016 χαρακτήρισε ο Αλέξης Τσίπρας την επίσκεψη στην Αθήνα του αντιπροέδρου της Ρωσικής Ομοσπονδίας Σεργκέι Πριχόντκο.
Ο πρωθυπουργός υποδέχθηκε τον Ρώσο αντιπρόεδρο στο Μέγαρο Μαξίμου και υπογράμμισε ότι το αφιερωματικό έτος συνιστά σημαντικό σταθμό για τους λαούς και τα κράτη της Ελλάδας και της Ρωσίας.
Πρόσθεσε ότι οι πολύ σημαντικές εκδηλώσεις που θα πραγματοποιηθούν θα δώσουν ώθηση στις σχέσεις των δύο λαών.
Από την πλευρά του ο Σ. Πριχόντκο είπε ότι θα υπάρξει προσπάθεια περαιτέρω σύσφιξης των σχέσεων σε όλους τους τομείς και υπογράμμισε ότι ο ελληνορωσικός διάλογος είναι διαρκής και χωρίς διακοπές. «Γνωρίζω ότι σήμερα είχατε εντατική ανταλλαγή απόψεων με τον πρόεδρο Πούτιν, σας μεταφέρω επίσης τις ευχές του πρωθυπουργού της Ρωσικής Ομοσπονδίας Ντμίτρι Μεντβέντεφ» συμπλήρωσε.