Έναν σύμμαχο στον αγώνα που δίνει η Ελλάδα για τα αυτονόητα στο προσφυγικό βρήκε η χώρα μας. Στη συνάντηση που είχε ο πρωθυπουργός Αλέξης Τσίπρας με τον υπουργό Εξωτερικών της Ολλανδίας Μπερτ Κέντερς, ο δεύτερος τόνισε ότι συμπλέει με τις ελληνικές θέσεις.
Yποδεχόμενος τον Ολλανδό ΥΠΕΞ ο πρωθυπουργός υπογράμμισε ότι η παρούσα δύσκολη συγκυρία απαιτεί ευρωπαϊκή συνεργασία.
Ο Αλέξης Τσίπρας αναφέρθηκε στην ανάγκη εφαρμογής ενός αξιόπιστου μηχανισμού μετεγκατάστασης απευθείας από την Τουρκία στις ευρωπαϊκές χώρες, ώστε να σταματήσουν να χάνονται ζωές στο Αιγαίο προσθέτοντας ότι στόχος είναι να μειωθούν οι προσφυγικές ροές και να χτυπηθούν τα κυκλώματα των διακινητών.
Από την πλευρά του ο Ολλανδός ΥΠΕΞ είπε ότι ως προεδρεύων του συμβουλίου της ΕΕ επιδιώκει την ευρωπαϊκή συνεννόηση στη διαχείριση της προσφυγικής κρίσης και συμφώνησε με τον Έλληνα πρωθυπουργό στην ανάγκη να χτυπηθούν αποτελεσματικά τα κυκλώματα των διακινητών και να υπάρξει μια διαφορετική διαδικασία μετεγκατάστασης.
Ο Μπέρτ Κέντερς αναφέρθηκε και στο ταξίδι που είχε στην πΓΔΜ κατά τη διάρκεια του οποίου, όπως είπε, επισήμανε τους κινδύνους μονομερών ενεργειών και υπογράμμισε πως η Ολλανδία υποστηρίζει την ελληνική θέση για μια κοινή ευρωπαϊκή στάση στη βάση όσων έχουν συμφωνηθεί.