Στο πένθος έχει βυθιστεί η χώρα μετά την πτώση του ελικοπτέρου του Πολεμικού Ναυτικού, σήμερα τα ξημερώματα, στην περιοχή της νήσου Κίναρου που είχε ως αποτέλεσμα το θάνατο τουλάχιστον δύο εκ των τριών μελών του πληρώματός του.
Μέχρι στιγμής έχουν εντοπιστεί οι σοροί δύο αξιωματικών, στην πλαγιά της απόκρημνης περιοχής της νησίδας, σε απόσταση 40-50 μέτρων από την κορυφή όπου είχαν βρεθεί τα πρώτα συντρίμμια. Ο συνάδελφός τους εξακολουθεί να θεωρείται αγνοούμενος.
Όπως έγινε γνωστό, λίγο μετά τον εντοπισμό των δύο σορών των αξιωματικών του Πολεμικού Ναυτικού, έφυγε για το απομακρυσμένο νησί ο αναπληρωτής υπουργός Εθνικής Άμυνας, Δημήτρης Βίτσας, συνοδευόμενος από τον αρχηγό ΓΕΝ, αντιναύαρχο Γεώργιο Γιακουμάκη.
Την είδηση για τον εντοπισμό των σορών επιβεβαίωσε στο pontos-news.gr το Γραφείο Τύπου ΓΕΕΘΑ, υπογραμμίζοντας ότι δεν θα εκδοθεί επίσημη ανακοίνωση μέχρι να βρεθεί και ο τρίτος αγνοούμενος.
Στο μοιραίο ελικόπτερο επέβαιναν οι υποπλοίαρχος και κυβερνήτης του ελικοπτέρου Αναστάσιος Τουλίτσης, ο συγκυβερνήτης υποπλοίαρχος Κωνσταντίνος Πανανάς και ο ναυτίλος ανθυπασπιστής Ελευθέριος Ευαγγέλου.
Το χρονικό
Το ελικόπτερο τύπου Agusta Bell 212 με τον αριθμό 28 –όπως φαίνεται στην κεντρική φωτογραφία που παραχώρησε στο pontos-news.gr ο ε.α. αξ/κός του ΠΝ Κώστας Κορομπίλης– είχε απονηωθεί από φρεγάτα και μετείχε σε άσκηση στο πλαίσιο τακτικού σεναρίου της άσκησης «ΑΣΤΡΑΠΗ 2/16». Όταν εξαφανίστηκε από τα ραντάρ εκτελούσε νυχτερινή πτήση επιφάνειας και πετούσε κοντά στη νήσο Κίναρο, μεταξύ Λέρου και Αμοργού.
Λίγο πριν από τις 08:00 το πρωί εντοπίστηκαν ίχνη του στην ακτογραμμή της νησίδας Κίναρος. Το ουραίο τμήμα του ελικοπτέρου βρέθηκε σε απόκρημνη χαράδρα στο βορειοδυτικό άκρο του νησιού, σε υψόμετρο 295 μ. Οι επικοινωνίες με το ελικόπτερο και το ίχνος του AB-212 χάθηκαν από τα ραντάρ της φρεγάτας «Νικηφόρος Φωκάς» στις 02:45 τα ξημερώματα της Πέμπτης. Στις 04:40 εντοπίστηκε θερμικό ίχνος του ελικοπτέρου του Πολεμικού Ναυτικού στην περιοχή της Κινάρου.
Λίγες ώρες μετά, και συγκεκριμένα στις 07:01 π.μ., βρέθηκαν τμήματα του ελικοπτέρου σε απόκρημνη περιοχή. Ήταν το ουραίο τμήμα του Agusta Bell.
Επισήμως δεν έχει δοθεί εξήγηση για τα αίτια της πτώσης του ελικοπτέρου. Ωστόσο αξιωματικοί του Πολεμικού Ναυτικού εκτιμούν ότι προσέκρουσε στην κορυφή του λόφου της νησίδας, ύψους 295 μ.
Η ουρά του ελικοπτέρου αποκολλήθηκε βίαια, ενώ τα υπόλοιπα τμήματα έπεσαν σε χαράδρα και στη θάλασσα.
Στις έρευνες συμμετέχουν κομάντο του στρατού, βατραχάνθρωποι, αλλά και άνδρες της ΕΜΑΚ αναζητώντας τα υπόλοιπα τμήματα του ελικοπτέρου που έπεσαν στη θάλασσα, αλλά και σε δύσκολα προσβάσιμη περιοχή της νησίδας.
Πάνος Καμμένος από τις Βρυξέλλες: «Σήμερα είναι μια μέρα θρήνου για τον ελληνικό λαό, για το έθνος, για τις ένοπλες δυνάμεις της χώρας. Έλληνες αξιωματικοί, σε καιρό ειρήνης, μπήκαν στο πάνθεον των ηρώων.»
Η γυναίκα που εντόπισε τα συντρίμμια
Η Ειρήνη Κατσοτούρχη είναι η γυναίκα που βρήκε συντρίμμια του μοιραίου ελικοπτέρου και έναν απανθρακωμένο άνθρωπο. Όπως δήλωσε με τρεμάμενη φωνή και κλαίγοντας στον ραδιοφωνικό σταθμό Real 97,8, «χαμός γίνεται εδώ. Είδα τα συντρίμμια, υπάρχει άνθρωπος απανθρακωμένος μέσα. Νοτιοδυτικά είναι. Τα συντρίμμια βλέπω, και ένα παιδί… Ένα άνθρωπο. Δεν μπορώ να μιλήσω. Σε χαράδρα είναι. Έχουν πάει άνθρωποι κάτω είναι. Έχει ένα δρομάκι. Εγώ τα βρήκα, που να μην τα έβρισκα».
Η Ειρ. Κατσοτούρχη είναι η μοναδική κάτοικος στην Κίναρο και εγκαταστάθηκε στο νησί μαζί με τον σύζυγό της Μικέ,
ο οποίος πέθανε στις 10 Ιουνίου του 2013
Τη θλίψη της για το τραγικό συμβάν εκφράζει σύσσωμη η πολιτική ηγεσία της χώρας.