Την οργάνωση συλλαλητηρίου για το Σάββατο 16 Ιανουαρίου και την εντατικοποίηση των κινητοποιήσεων ενόψει της κατάθεσης του ασφαλιστικού νομοσχεδίου, εξήγγειλε η ΑΔΕΔΥ, μετά τη σύσκεψη συνδικαλιστικών, κοινωνικών, επαγγελματικών και επιστημονικών ενώσεων που έγινε σήμερα στα γραφεία της. Η κοινή σύσκεψη πραγματοποιήθηκε μετά από κάλεσμα της ΑΔΕΔΥ, με στόχο τη συγκρότηση ενός κοινού μετώπου για την υπεράσπιση του δημόσιου και κοινωνικού χαρακτήρα της ασφάλισης. Συμμετείχαν σ΄ αυτήν εκπρόσωποι της ΓΣΕΕ της ΕΣΕΕ, της ΕΣΗΕΑ, του ΤΕΕ, του Δικτύου Συνταξιούχων.
Τόσο η ΑΔΕΔΥ όσο και η ΓΣΕΕ δηλώνουν την πλήρη αντίθεσή τους στην αύξηση των ασφαλιστικών εισφορών των εργαζομένων, καταγγέλλοντας ότι η κυβέρνηση με τους εργοδοτικούς φορείς συμφώνησαν γι’ αυτό ερήμην των εργαζομένων.
Οι εκπρόσωποι των συνδικαλιστικών οργανώσεων ανανέωσαν το ραντεβού τους για το Σάββατο, στην Ομόνοια, στις 12:00 το μεσημέρι.