Συνέντευξη Τύπου με δύο… ειδήσεις για όσους αμείβονται με «μπλοκάκια», καθώς και για τους νέους επαγγελματίες, είχε η συνέντευξη Τύπου του υπουργού Εργασίας για το Ασφαλιστικό. Ο Γιώργος Κατρούγκαλος προανήγγειλε ότι όσοι έχουν σχέση σταθερής και εξαρτημένης εργασίας αλλά πληρώνονται με απόδειξη παροχής υπηρεσιών, θα καταβάλλουν το 6,5% των ασφαλιστικών εισφορών και το υπόλοιπο 13,5% θα το δίνει ο εργοδότης. «Θα προβλέπεται ότι οι εισφορές που θα καταβάλλουν οι αμειβόμενοι με μπλοκάκι θα είναι οι ίδιες με τους μισθωτούς», είπε ο υπουργός.
Στο σχέδιο του υπουργείου Εργασίας θα υπάρχει πρόβλεψη για επιμερισμό του 13,5% της εργοδοτικής εισφοράς σε περίπτωση περισσότερων του ενός εργοδοτών.
Ακόμα, ο Γιώργος Κατρούγκαλος επισήμανε ότι με τη νέα μεταρρύθμιση θα πληρώνονται εισφορές με βάση το εισόδημα και όχι με κλίμακες.
Η δεύτερη είδηση από τη συνέντευξη Τύπου αφορά τους νέους επαγγελματίες και τους νέους επιστήμονες. Το υπουργείο Εργασίας εξετάζει το ενδεχόμενο για τρία χρόνια να εντάσσονται στην κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία, την ίδια δηλαδή που προβλέπεται και για τους αγρότες. Αυτό σημαίνει ότι για τον υπολογισμό των ασφαλιστικών εισφορών θα λαμβάνεται ως κριτήριο βάσης τα 468 ευρώ μηνιαίο εισόδημα. Με την ασφαλιστική εισφορά στο 20%, το μηνιαίο κόστος ασφάλισης θα ανέρχεται στα 93 ευρώ.
Σύμφωνα με τον Γιώργο Κατρούγκαλο, η κυβερνητική πρόταση για το Ασφαλιστικό βασίζεται στους κανόνες της ισονομίας.
«Θα έχουμε συνταξιούχους σε όλη την Ελλάδα μίας ταχύτητας και όχι πολλών ταχυτήτων», είπε χαρακτηριστικά. Στους παλαιούς συνταξιούχους εγγυήθηκε για μια ακόμη φορά ότι η σύνταξή τους θα παραμείνει στα ίδια επίπεδα, και δεσμεύτηκε για την Εθνική Σύνταξη λέγοντας ότι θα είναι εκεί που ορίζει η Ευρωπαϊκή Ένωση τα επίπεδα φτώχειας.
Αναφορικά με την πορεία των διαπραγματεύσεων με τους θεσμούς, ο υπουργός δήλωσε αισιόδοξος λέγοντας ότι η διαπραγμάτευση θα είναι σκληρή αλλά με θετικά αποτελέσματα για τη χώρα. Για το Ασφαλιστικό, ο Γιώργος Κατρούγκαλος έχει ζητήσει κατ’ αντιπαράσταση ακρόαση με τον Ντέκλαν Κοστέλο των θεσμών, στο Ευρωκοινοβούλιο. Μαζί δε με τον Ευκλείδη Τσακαλώτο ξεκινούν αύριο κύκλο επαφών στην Ευρώπη, επειδή όπως τόνισε «η Ελλάδα είναι ο καθρέφτης του κοινωνικού μέλλοντος της Ευρώπης».