ΑΕΚ και η Εθνική Αστέγων έστειλαν μήνυμα αλληλεγγύης σήμερα στο ΟΑΚΑ. Με το φιλικό που πραγματοποιήθηκε, μπήκε ένα πολύτιμο «γκολ στη φτώχεια» και εκφράστηκε δυνατά η ελπίδα, σύντομα η ομάδα των αστέγων να μην έχει… λόγο ύπαρξης.
«Η δική μου ευχή είναι να σταματήσει να υπάρχει αυτή η ομάδα, να είμαστε όλοι στα σπίτια μας. Ξέρω ότι αυτό είναι πολύ δύσκολο. Πάντως, όσο υπάρχουν αυτές οι πρωτοβουλίες, εμείς θα είμαστε εδώ για να προσπαθούμε για το καλύτερο», δήλωσε χαρακτηριστικά ο προπονητής της Εθνικής Αστέγων Γιάννης Κώτσος.
Συγκινητικό ήταν και το μήνυμα που έστειλε ο τεχνικός της Ένωσης Γκουστάβο Πογιέτ. «Είμαι πάρα πολύ χαρούμενος που δώσαμε ευκαιρία στον κόσμο να χαρεί αυτό το παιχνίδι. Κάποιοι έχουμε την τύχη να ασχοληθούμε επαγγελματικά με το ποδόσφαιρο, αλλά όλοι είμαστε ίσοι», υπογράμμισε.
Στο ΟΑΚΑ βρέθηκαν περίπου 2.000 φίλαθλοι που χειροκρότησαν θερμά τους παίκτες και των δύο ομάδων, δηλώνοντας έτσι ενάντια στη φτώχεια και στην κάθε μορφή κοινωνικού αποκλεισμού. Στα επίσημα του σταδίου βρέθηκαν, μεταξύ άλλων ο υφυπουργός Αθλητισμού Σταύρος Κοντονής, ο υπουργός Επικρατείας Αλέκος Φλαμπουράρης, ο αντιπεριφερειάρχης Ανατολικής Αττικής Πέτρος Φιλίππου, ο πρώην διεθνής άσος Γιώργος Καραγκούνης κ.ά.
Για την ιστορία, στο ματς που έγινε υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Αττικής, η Ένωση επικράτησε 6-1. Τα τέρματα της ΑΕΚ πέτυχαν Ανάκογλου (2), Κορδέρο, Βάργκας, Γιαννούτσος και Φαγέ ενώ οι παίκτες της Εθνικής Αστέγων πανηγύρισαν το γκολ του Ταφίλη.