Σε επιφυλακή βρίσκονται οι περιφέρειες και οι δήμοι, προκειμένου να αντιμετωπίσουν το ψυχρό κύμα που αναμένεται να «σαρώσει» τα επόμενα 24ωρα τις περισσότερες περιοχές της χώρας και να προσφέρουν «καταφύγιο» στους αστέγους κατά τη διάρκεια της κακοκαιρίας.
Οι υπεύθυνοι των Κοινωνικών Υπηρεσιών βρίσκονται σε επικοιωνία με την ΕΜΥ, ώστε να ανοίξουν εγκαίρως τις Λέσχες Φιλίες, τα κλειστά γυμναστήρια, τα ΚΑΠΗ και άλλους θερμαινόμενους χώρους που υποδέχονται συνήθως, σε αντίστοιχες περιπτώσεις, αστέγους αλλά και πρόσφυγες.
Συναγερμός έχει σημάνει και στα Τρίκαλα, όπου ο δήμος έχει ήδη προμηθευτεί σάκους με άμμο και αλάτι, ενόψει της σφοδρής χιονόπτωσης που αναμένεται να πλήξει την περιοχή αλλά και σε άλλες περιοχές της Βορείου Ελλάδας.