Τα Ρουγκάτσια, ένα από τα λίγα παλαιά ομαδικά έθιμα που συνεχίζουν να τελούνται έως και σήμερα σε χωριά του κάμπου της Θεσσαλονίκης, αναβιώνουν για ακόμη μία χρονιά στη Χαλάστρα, από το χορευτικό τμήμα του Πολιτιστικού Οργανισμού του δήμου Δέλτα.
Φέτος, τα Ρουγκάτσια της Χαλάστρας θα βρεθούν και στη Θεσσαλονίκη, καθώς το πρωί της Κυριακής 27 Δεκεμβρίου οι «φουστανελάδες» θα περιπλανηθούν στο κέντρο της πόλης, με συνοδεία μουσικής.
Επιπλέον, την Κυριακή 3 Ιανουαρίου 2016 η αναβίωση του εθίμου θα γίνει και στη Χαλάστρα, όπου μετά τη Θεία Λειτουργία, τα «Ρουγκάτσια» θα περιπλανηθούν στους δρόμους του χωριού.
«Τα Ρουγκάτσια είναι ένα από τα πιο παλιά ομαδικά έθιμα της Μακεδονίας και φέτος θα κατεβούν και στη Θεσσαλονίκη, στις 27 Δεκεμβρίου, για να αναδείξουν τον πολιτιστικό πλούτο της περιοχής μας, η οποία αποτελεί το μεγάλο φυσικό αστικό πάρκο του πολεοδομικού συγκροτήματος, έναν τόπο μόλις 15 λεπτά από την Αριστοτέλους ιδανικό για τις μικρές αποδράσεις των Θεσσαλονικέων», τόνισε ο δήμαρχος Δέλτα Ευθύμιος Φωτόπουλος.