Συνελήφθησαν το πρωί από αστυνομικούς του Τμήματος Ασφαλείας Πλατείας Δημοκρατίας Θεσσαλονίκης, δύο γυναίκες ηλικίας 56 και 29 ετών, σε βάρος των οποίων σχηματίσθηκε δικογραφία για παράβαση του Νόμου περί εξαρτησιογόνων ουσιών.
Ειδικότερα, κατά τη διάρκεια παραμονής της δεύτερης, στο Δικαστικό Μέγαρο, στο πλαίσιο μεταγωγής της λόγω εκκρεμούς καταδικαστικής απόφασης, εμφανίστηκε η πρώτη (συνήγορος της 29χρονης), η οποία επιχείρησε να παραδώσει στην 29χρονη σακούλα με τρόφιμα.
Σε έλεγχο που πραγματοποιήθηκε, εντοπίστηκε εντός συσκευασμένου είδους τροφίμου που περιεχόταν στη σακούλα, μία αυτοσχέδια νάιλον συσκευασία, που περιείχε ναρκωτική ουσία βάρους 1,9 γραμ.