Ο Γιάννης Πλακιωτάκης, σε συνάντηση που είχε σήμερα με τους πολιτικούς συντάκτες, υπογράμμισε ότι έχει καταβληθεί κάθε δυνατή προσπάθεια προκειμένου να ολοκληρωθεί την επόμενη Κυριακή η διαδικασία ανάδειξης νέου προέδρου.
Αναφερόμενος στις εσωκομματικές εκλογές, ο μεταβατικός πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας ανέφερε πως ένα ατυχές γεγονός δεν επέτρεψε να πραγματοποιηθούν στις 22 Νοέμβριου και αυτό έπληξε την εικόνα και το κύρος της παράταξης και πλήγωσε τους φίλους του κόμματος.
Τόνισε ότι πρωταρχικό του μέλημα είναι η διατήρηση της ενότητας και η προσπάθεια του να λειτουργήσει συνθετικά ώστε να διασφαλίσει την εσωκομματική ηρεμία.
Υπογράμμισε, επίσης, ότι βρίσκεται σε συνεργασία με τα μέλη της Κεντρικής Εφορευτικής Επιτροπής (ΚΕΦΕ) και όλα τα κομματικά στελέχη και δήλωσε βέβαιος ότι η διαδικασία θα ολοκληρωθεί ομαλά και η ΝΔ συντεταγμένα θα προχωρήσει στην επόμενη μέρα.
Επιπλέον, μιλώντας για το σύμφωνο συμβίωσης, επισήμανε ότι το πολιτικό σύστημα δεν θα πρέπει να εθελοτυφλεί, σημείωσε ότι σέβεται τις ενστάσεις κάποιων, αλλά τόνισε πως είναι καιρός πλέον να αντιμετωπιστεί μια κοινωνική πραγματικότητα.