Πανελλήνιο ρεκόρ στα 50μ. ύπτιο πέτυχε (με χρόνο 27.71) η Νόρα Δράκου, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης σε 25άρα πισίνα, που διεξάγεται στη Νετάνια του Ισραήλ.
Στον πρωϊνό προκριματικό, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έκανε εξαιρετική εμφάνιση, όμως δεν κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά τερματίζοντας δεύτερη στη σειρά της και καταλαμβάνοντας στην κατάταξη την 17η θέση.
Από την πλευρά του ο Ανδρέας Βαζαίος προκρίθηκε 9ος στον απογευματινό ημιτελικό στα 100μ Μικτή Ατομική με χρόνο 53.46. Νωρίτερα ο Στέφανος Δημητριάδης στα 50μ. πεταλούδα κατέλαβε την 28η θέση με χρόνο 24.31.