Ανείπωτη τραγωδία σε γειτονιά της Αθήνας, στους Αγίους Αναργύρους, σε αφύλακτη διάβαση τρένου. Μια 18χρονη κοπέλα, μπροστά στα μάτια της μητέρας και της θείας της, έχασε τη ζωή της όταν προσπαθώντας να περάσει τις γραμμές, στάθηκε αρκετά κοντά με αποτέλεσμα να παρασυρθεί από τον αέρα που δημιουργήθηκε από την αυξημένη ταχύτητα του τρένου! Η άτυχη κοπέλα μεταφέρθηκε αρχικά στο νοσοκομείο «Παμμακάριστος», όπου διασωληνώθηκε. Εξέπνευσε κατά τη διακομιδή της στο Γενικό Κρατικό.
Η Πάολα, αυτό είναι το όνομα της 18χρονης, δεν είναι η πρώτη που αφήνει την τελευταία της πνοή στο συγκεκριμένο σημείο. Σε απόσταση περίπου 500 μέτρων βρίσκεται το 1ο ΕΠΑΛ Αγίων Αναργύρων· μαθήτριά του ήταν πέρσι και η 18χρονη. Κοντά στην αφύλακτη διάβαση υπάρχει πεζογέφυρα, χωρίς όμως ανελκυστήρα, η οποία δεν χρησιμοποιείται από την συντριπτική πλειοψηφία των πεζών.
Η αφύλακτη διάβαση του τρένου στους Αγίους Αναργύρους
«Η πεζογέφυρα είναι άβολη. Δεν μπορούν να τη χρησιμοποιήσουν ηλικιωμένοι ή κάποια μητέρα με το καροτσάκι. Για τους μαθητές είναι μεγάλη παράκαμψη. Έτσι, όλοι προτιμούν να διασχίζουν με κίνδυνο της ζωής τους τις γραμμές του τρένου», δηλώνουν κάτοικοι της περιοχής στο pontos-news.gr.
«Χάσαμε άλλο ένα δικό μας άτομο», ήταν τα λόγια του διευθυντή του 1ου ΕΠΑΛ Αγίων Αναργύρων, Νίκου Παυλίδη. Η 18χρονη Πάολα θα κηδευτεί την Τρίτη στην ιδιαίτερή της πατρίδα, στην Αλβανία.
Κείμενο, φωτογραφίες, βίντεο: Βασίλης Καρυοφυλλίδης