Θύμα άγριου bullying, λόγω του βάρους του, έπεσε από συμμαθητές του ένα 12χρονο αγόρι στα Τρίκαλα. Όπως δήλωσε η μητέρα του παιδιού στο Mega, την Τετάρτη μια 12μελής ομάδα επιτέθηκε στον γιο της την ώρα που βρισκόταν με το ποδήλατό του μπροστά από τη στάση του λεωφορείου.
Οι ανήλικοι κλωτσούσαν, έριχναν μπουνιές και έβριζαν το 13χρονο αγόρι το οποίο… σώθηκε από μια μητέρα που ήταν παρούσα στο περιστατικό, και άρχισε να φωνάζει.
Ο μικρός μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο όπου νοσηλεύεται με μώλωπες και τραύμα στο λαιμό.
Η Αστυνομία συνέλαβε τρία αγόρια και ένα κορίτσι, ηλικίας 14 και 15 ετών, που θεωρούνται ότι συμμετείχαν στο bullying εναντίον του 13χρονου. Οι ανήλικοι κατηγορούνται για τα αδικήματα της επικίνδυνης σωματικής βλάβης, της εξύβρισης και της απειλής κατά συναυτουργία. Μαζί τους συνελήφθησαν και οι γονείς τους για το αδίκημα της παραμέλησης εποπτείας ανηλίκου.
Με προφορική εντολή του εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Τρικάλων οι συλληφθέντες αφέθηκαν ελεύθεροι, ενώ αναζητούνται και οι υπόλοιποι ανήλικοι που συμμετείχαν στην κακοποίηση του 12χρονου.