Το ημερολόγιο γράφει 6 Σεπτεμβρίου 1955 και τα ρολόγια στην Κωνσταντινούπολη δείχνουν ότι είναι λίγο πριν από τις 5 το απόγευμα. Πλέον όλοι γνωρίζουν ότι το πατρικό του Μουσταφά Κεμάλ στη Θεσσαλονίκη ήταν στόχος βομβιστικής επίθεσης. Στις 5:20, σύμφωνα με το χρονικό που δημοσίευσε η Milliyet, «η νεολαία άρχισε να μαζεύεται στην Ταξίμ κατά ομάδες». Μισή ώρα αργότερα θα καταστραφεί το πρώτο ελληνικό μαγαζί στο Πέρα.
Το πογκρόμ των Τούρκων κατά της ελληνικής κοινότητας στην Κωνσταντινούπολη, στη Σμύρνη αλλά και κατά άλλων μειονοτήτων, έχει ήδη ξεκινήσει.
Εξήντα χρόνια συμπληρώνονται φέτος από τα Σεπτεμβριανά της Κωνσταντινούπολης και η Οικουμενική Ομοσπονδία Κωνσταντινουπολιτών σε συνεργασία με τον Οργανισμό Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας του Δήμου Αθηναίων και τον Μορφωτικό Σύνδεσμο Μακροχωρίου διοργανώνουν πενθήμερες εκδηλώσεις μνήμης.
Οι εκδηλώσεις, αλλά και η έκθεση με πρωτοσέλιδα της εποχής, φιλοξενούνται στο Πολιτιστικό Κέντρο του δήμου Αθηναίων στο Πάρκο Ελευθερίας.
Την Τετάρτη 2 Σεπτεμβρίου, στις 18:00, εγκαινιάζεται έκθεση «Τα Σεπτεμβριανά εν θερμώ στα πρωτοσέλιδα». Θα διαρκέσει έως τις 8 Σεπτεμβρίου και θα είναι ανοιχτή για το κοινό από τις 12:00 έως τις 19:00, με ελεύθερη είσοδο. Την ημέρα των εγκαινίων στις 20:30 θα γίνει η πρώτη προβολή του ντοκιμαντέρ Η φρικτή νύχτα του Γιώργου Μουτεβελλή.
Πρωτοσέλιδα της Καθημερινής και της Αυγής στις 7 Σεπτεμβρίου 1955
Την Πέμπτη 3 Σεπτεμβρίου στις 18:30 ο πρέσβης επί τιμή Λεωνίδας Χρυσανθόπουλος και ο ιερολοχίτης στρατηγός Κωνσταντίνος Κόρκας θα εξιστορήσουν «Τα Σεπτεμβριανά γεγονότα της Σμύρνης». Την Παρασκευή 4 Σεπτεμβρίου στις 18:30 η Οικουμενική Ομοσπονδία Κωνσταντινουπολιτών διοργανώνει ημερίδα με θέμα «Οι ψυχικοί μηχανισμοί δαιμονοποίησης του άλλου και η καλλιέργεια μίσους κατά εθνοτικών-θρησκευτικών ομάδων». Στην ημερίδα συντονιστής θα είναι ο καθηγητής Ψυχιατρικής Χαράλαμπος Παπαγεωργίου ενώ θα μιλήσουν ο αναπληρωτής καθηγητής Ψυχιατρικής Γρηγόρης Βασλαματζής, η καθηγήτρια Κοινωνικής Ψυχολογίας Θάλεια Δραγώνα και ο καθηγητής Ψυχολογίας της Επικοινωνίας Κλήμης Ναυρίδης.
Την Κυριακή 6 Σεπτεμβρίου στις 9:30 στον ιερό ναό Αγίου Σπυρίδωνος (εντός του Ναυτικού Νοσοκομείου Αθηνών) θα τελεστεί από τον Μητροπολίτη Γέρων Δέρκων Απόστολο θεία λειτουργία και μνημόσυνο στη μνήμη των θυμάτων. Θα ψάλουν τα μέλη του Εν Αθήναις Συλλόγου Μουσικοφίλων Κωνσταντινουπόλεως.
Τη Δευτέρα 7 Σεπτεμβρίου στις 20:00 θα διεξαχθεί ανοιχτή συζήτηση με θέμα την κατάσταση των μη μουσουλμανικών κοινοτήτων μετά τις πρόσφατες βουλευτικές εκλογές στην Τουρκία. Συμμετέχουν ο καθηγητής Τζενγκίζ Ακτάρ, ο δρ Φώτης Μπενλίσοϊ και ο καθηγητής Νίκος Ουζούνογλου.