Φτωχότερο είναι το ελληνικό θέατρο από σήμερα το πρωί. Ο Διαγόρας Χρονόπουλος έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 76 ετών, νικημένος από τον καρκίνο, αφήνοντας πίσω του σπουδαία πολιτιστική κληρονομιά. Διευθυντής του Θεάτρου Τέχνης από το 2004 έως τον Σεπτέμβριο του 2014, και έως χθες διευθυντής της Σχολής του Θεάτρου Τέχνης του Κάρολου Κουν.
Γεννημένος στην Ιερουσαλήμ, σπούδασε Νομικά στο Πανεπιστήμιο Αθηνών (1957-62) και Θέατρο στη Δραματική Σχολή του Θεάτρου Τέχνης Κάρολου Κουν (1957-60). Είχε σκηνοθετήσει παραστάσεις αρχαίου θεάτρου για το Ηρώδειο και την Επίδαυρο, αλλά και πολλά σύγχρονα έργα.
Διετέλεσε αναπληρωτής καλλιτεχνικός διευθυντής του Εθνικού Θεάτρου επί Ν. Κούρκουλου, διευθυντής του Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος και διευθυντής του Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου. Ήταν μέλος της Εταιρείας Ελλήνων Σκηνοθετών.