Η πύρινη κόλαση κατάπιε σπίτια στη Βοιωτία. Τραγική νύχτα πέρασαν οι κάτοικοι στη Βοιωτία με τη φωτιά να συνεχίζει το καταστροφικό της έργο από χθες το μεσημέρι.
Ισχυρές δυνάμεις της Πυροσβεστικής έδωσαν ολονύχτια μάχη, δεκάδες στο νοσοκομείο Λιβαδειάς με αναπνευστικά προβλήματα.
Κατά τη διάρκεια της νύχτας, 85 πυροσβέστες με 39 οχήματα και 51 άτομα πεζοπόρο τμήμα έδωσαν τεράστια μάχη αλλά η πυρκαγιά μαίνεται ακόμη. Με το πρώτο φως της ημέρας αναμένεται να ξεκινήσουν ξανά και οι πτήσεις ελικοπτέρων και καναντέρ.
Επί τόπου βρίσκεται ακόμη και ο Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος, σύμφωνα με το Star κεντρικής Ελλάδας
Τέσσερα σπίτια κάηκαν στο χωριό Άγιος Βλάσιος, σύμφωνα με όσα είπε με δάκρυα στα μάτια ο δήμαρχος Λιβαδειάς, Νίκος Παπαγγελής στο κεντρικό δελτίο του Star κεντρικής Ελλάδας.
Εξαιτίας της φωτιάς εκκενώθηκε το γηροκομείο της Μητρόπολης. Οι ηλικιωμένοι σύμφωνα με το Viotiashop μεταφέρθηκαν με μάσκες σε νοσοκομεία.
Η έφτασε μέχρι το μοναστήρι της Λυκουρέσης και το Λιοντάρι της Χαιρώνειας.
Εστίες φωτιάς υπάρχουν παντού. Η μεγαλύτερη είναι στους Τσουκαλάδες, ενώ το μέτωπο της πυρκαγιάς απλώθηκε σε ακτίνα σχεδόν έξι χιλιομέτρων και έφτασε μέχρι το ύψος λίγο πριν τον Ορχομενό.
Με το πρώτο φως της ημέρας το έργο της πυροσβεστικής ενισχύθηκε με τέσσερα αεροσκάφη και ένα ελικόπτερο.