Τουλάχιστον δύο πολύ ισχυρές εκρήξεις σημειώθηκαν, πριν λίγο, σε φιάλες υγραερίου, όπως λένε οι πρώτες πληροφορίες, κοντά σε εργοστάσιο επεξεργασίας ξυλείας στο Καλοχώρι Θεσσαλονίκηw.
Από την έκρηξη υπάρχουν δύο ελαφρά τραυματίες. Οι εκρήξεις, έγιναν αισθητές σε μεγάλη ακτίνα της περιοχής. Σύμφωνα με το ΕΚΑΒ, από το σημείο παρελήφθησαν δύο τραυματίες που μεταφέρονται σε νοσοκομείο της πόλης.
Από τις εκρήξεις προκλήθηκε φωτιά και στο σημείο έσπευσαν οχήματα της Πυροσβεστικής. Η περιοχή τυλίχτηκε προς στιγμήν από καπνούς, οι οποίοι ήταν εμφανείς από διάφορες περιοχές της Θεσσαλονίκης.
Σε κοντινή απόσταση από το συμβάν βρίσκεται υποσταθμός της ΔΕΗ και αρχικά εκφράστηκαν φόβοι ότι οι εκρήξεις προέρχονται από τον συγκεκριμένο υποσταθμό.
Γίνονται έρευνες για τα αίτια που προκάλεσαν τις εκρήξεις.