Ως απότιση φόρου τιμής στην Ημέρα Μνήμης της γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου, η Εύξεινος Λέσχη Τρικάλων διοργάνωσε σχετική εκδήλωση την Κυριακή 19 Μαΐου 2013, στο Κινηματοθέατρο του Μύλου Ματσόπουλου.
Στην εκδήλωση έγινε ομιλία από τον κ. Κυριάκο Χατζηκυριακίδη, Διδάκτορα Ιστορίας του Α.Π.Θ με θέμα: «Η γενοκτόνος τουρκική πολιτική ενάντια στους χριστιανούς της Ανατολής. Η περίπτωση των Ελλήνων του Πόντου».
Στην εκδήλωση συμμετείχε, η ομάδα εκδηλώσεων και το παιδικό τμήμα της χορευτικής ομάδας του συλλόγου, υπό την καθοδήγηση του κ. Αχιλλέα Λέρα.
Συμμετείχε επίσης και η Σχολή Χορού “Dancespace”. Η κυρία Γαδετσάκη και οι μαθήτριες της παρουσίασαν μια εξαιρετική χορογραφία βασισμένη στο απόσπασμα «Διαταγές των νεκρών» από την δουλειά της παγκοσμίου καταξιωμένης καλλιτέχνιδος Diamanda Gallas, “Defixiones Will and Testament”που πραγματεύεται την γενοκτονία των Χριστιανικών λαών της Ανατολής από την Τουρκία.
Η εκδήλωση τελούσε υπό την αιγίδα του Δήμου Τρικκαίων και την υποστήριξη της Περιφερειακής Ενότητας Τρικάλων.
Για το ΔΣ
Η Πρόεδρος Η γραμματέας
Σαββίδου Λένα Παπαδοπούλου Νόπη
Εύξεινος Λέσχη Ποντίων & Μικρασιατών Τρικάλων
Δείτε τα στοιχεία της Λέσχης
Ακολουθούν φωτογραφίες από την εκδήλωση στο τέλος του άρθρου.