Η Ένωση Ποντίων Γλυφάδας Η Ρωμανία, πραγματοποιεί και φέτος την κορυφαία πολιτιστική του εκδήλωση, τα Τραπεζούντεια 2013, αφιερωμένα στον Πυρρίχιο, τον αρχαιότερο ελληνικό χορό.
Καθιερωμένα ήδη από το 2007, τα Τραπεζούντεια αποτελούν πλέον σημείο αναφοράς, καθόσον κάθε χρόνο, επιλέγουν, παρουσιάζουν και αναδεικνύουν, ένα ιδιαίτερο κομμάτι από την τόσο πλούσια και πολυσχιδή, ποντιακή πολιτιστική παράδοση.
Ταυτόχρονα, δίδεται η ευκαιρία στα τέσσερα (4) χορευτικά τμήματα (νηπίων, αρχαρίων και παραστάσεων) που διατηρεί με δωρεάν συμμετοχή ο σύλλογός μας, στο τμήμα λύρας και στη χορωδία, να παρουσιάζουν τη δουλειά τους.
Σας περιμένουμε λοιπόν, το Σάββατο 22 Ιουνίου 2013 και ώρα 21:00, στην Πλατεία Πόντου πρώην Κονίτσης στη Γλυφάδα, όπου εδρεύει ο σύλλογός, για μια αξέχαστη βραδιά υψηλής αισθητικής και πολιτισμού.
Με εκτίμηση,
Για το Διοικητικό Συμβούλιο του συλλόγου
Ο Πρόεδρος
Kυριάκος Τιλγκερίδης
Ένωση Ποντίων Γλυφάδας “Η Ρωμανία”
Δείτε τα στοιχεία της Ένωσης
Δείτε το πρόγραμμα στο τέλος του άρθρου.