Μπλόκο στο πλοίο Πηνελόπη στο λιμάνι της Ραφήνας το οποίο επρόκειτο να αναχωρήσει για Άνδρο, Τήνο και Μύκονο, έκαναν το πρωί της Παρασκευής μέλη της Πανελλήνιας Ένωσης Ναυτών Εμπορικού Ναυτικού.
Το αιτιολογικό πως η πλοιοκτήτρια εταιρεία δεν έχει καταβάλει τα δεδουλευμένα στο πλήρωμα, το οποίο είναι σε επίσχεση εργασίας.
Οι επβάτες του συγκεκριμένου πλοίου το οποίο επρόκειτο να αναχωρήσει στις 7.30 για Ανδρο, Τήνο και Μύκονο θα ταξιδέψουν με το πλοίο Σουπερ Φέρυ με καθυστέρηση μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία αλλαγής των εισιτηρίων τους.
Το πλήρωμα του «Πηνελόπη» είναι για μεγάλο χρονικό διάστημα σε επίσχεση εργασίας. Από το Λιμεναρχείο δόθηκε άδεια για να εκτελέσει δρομολόγιο ωστόσο οι ναυτικοί ανέφεραν πως προχωρούν σε νέα επίσχεση εργασίας.