Δεν πηγαίνω στην εκκλησία, αλλά πιστεύω βαθιά στο Θεό, αποκάλυψε ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης, Γιάννης Μπουτάρης, ο οποίος αναφέρθηκε στη σχέση του με τη θρησκεία στη διάρκεια δεξίωσης που παρέθεσε την Τρίτη στο δημαρχείο, στους συμμετέχοντες στην 8η Ακαδημαϊκή Συνάντηση Διαλόγου μεταξύ Ιουδαϊσμού και Ορθοδοξίας, η οποία ξεκινάει τις εργασίες της στην πόλη.
Ο Γιάννης Μπουτάρης εκμυστηρεύτηκε ακόμα, ότι σε κάποια εξαιρετικά δύσκολη στιγμή της ζωής του ξεκίνησε να διαβάζει τη Βίβλο, μαζί με την άρρωστη γυναίκα του, η οποία τελικά έχασε τη ζωή της, πριν από έξι χρόνια, από ανίατη νόσο.
Τόνισε, επίσης, ότι στη Θεσσαλονίκη και στην Ελλάδα της κρίσης, συγκρούεται η οικουμενική αντίληψη, που προτάσσει την προστασία του αδύναμου, με τη ρατσιστική αντίληψη που καταδιώκει τον αδύναμο.
Zougla.gr