Ο Λευτέρης Πανταζής κατά κόσμον Λευτέρης Παγκοζίδης, έκανε αποκαλυπτικές δηλώσεις στο περιοδικό «Λοιπόν» για άγνωστες πτυχές της προσωπικής του ζωής.
«Με τη Ζώζα όταν χάσαμε το δεύτερο παιδί, στεναχωρηθήκαμε και μετά χωρίσαμε κιόλας. Αλλά πάντα στην άκρη του μυαλού μου είχα το γάμο, γιατί μεγάλωσα μέσα σε μια μεγάλη οικογένεια και μου αρέσει. Απλά δεν έτυχε», και συνέχισε:
«Δίνω όμως ελαφρυντικά στον εαυτό μου, γιατί η δουλειά μου είναι πολύ δύσκολη και η γυναίκα που θα έρθει δίπλα μου πρέπει να έχει γερό στομάχι για να αντέξει. Οι καλλιτέχνες είναι ελεύθερα πουλιά. Μπορεί να γυρίζουν στη φωλιά τους, αλλά θέλουν να πετάνε και να είναι για τον κόσμο τους. Όταν νιώθουν εγκλωβισμένοι, φεύγουν».
Σε παλαιότερη συνέντευξη του είχε δηλώσει ότι μπορεί να μην παντρεύτηκε ποτέ αλλά θα ήθελε να αποκτήσει ένα παιδί ακόμη.
Στην φωτογραφία ο Λευτέρης Πανταζής με την όμορφη κόρη του.