Οι αδελφοί Ψωμιάδη βρίσκονται αντιμέτωποι με νέες ποινικές διώξεις για τα λεγόμενα 45αρια.
Συγκεκριμένα, η εισαγγελέας Ιωάννα Κατσή άσκησε σε βάρος τους ποινική δίωξη σε βαθμό κακουργήματος για ηθική αυτουργία σε απιστία σε βάρος του Δημοσίου από κοινού και κατ’ εξακολούθηση με τις επιβαρυντικές διατάξεις του νόμου 1608 περί καταχραστών σε βάρος του ελληνικού δημοσίου και ηθική αυτουργία σε ψευδή βεβαίωση.
Πρόκειται για συνολικά 456 έργα της περιόδου 2006-2011. Σύμφωνα με τη δικογραφία, τα μεγάλα έργα της πρώην Νομαρχίας «έσπαζαν» σε μικρότερα προϋπολογισμού 45.000 ευρώ. Τα έργα προϋπολογισμού 45.000 ευρώ, η πρώην διοίκηση της Νομαρχίας φέρεται να τα ανέθετε απευθείας σε εργολάβους στήνοντας πρόχειρους διαγωνισμούς.
Στη συνέχεια, αντί να προκηρυχτούν ανοιχτές δημοπρασίες, όπου συνήθως παρέχονται μεγάλες εκπτώσεις από τους εργολάβους (25% έως 40%), γίνονταν απευθείας αναθέσεις με τη μέθοδο του «σπασίματος» του έργου κι έτσι οι εκπτώσεις κυμαίνονταν τελικά μεταξύ 2 – 4%, με αποτέλεσμα να ζημιώνεται το Δημόσιο.
Μαζί με τον Παναγιώτη Ψωμιάδη, κατηγορούμενοι στην ίδια υπόθεση που εκτιμάται ότι ζημίωσε το Ελληνικό Δημόσιο κατά 4,1 εκατ. ευρώ, είναι ο αδελφός του, Διονύσης Ψωμιάδης, καθώς επίσης τουλάχιστον 30 νομαρχιακοί σύμβουλοι και υπάλληλοι της Νομαρχίας της περιόδου 2006-2011, αλλά και τοπικοί εργολάβοι.