«Καλώς τη φίρμα στο κελί 9» φέρονται να του είπαν οι συγκρατούμενοι του μόλις μπήκε στο κελί, στις φυλακές Διαβατών, ο Βασίλης Παπαγεωργόπουλος.
Aπό τη βίλα του Πανοράματος, σ’ ένα βρώμικο κελί που μπορεί να φιλοξενήσει 4 άτομα αλλά στεγάζονται 10, στον πρώτο όροφο των φυλακών Διαβατών, ο Παπαγεωργόπουλος, με συγκρατούμενους έναν… Αλβανό, Αφγανούς και Νιγηριανούς.
«Έχουμε μια φίρμα ανάμεσά μας», «Καλώς τον ατσαλάκωτο» έλεγαν, ξεσπώντας στα γέλια. Εκείνος, τους ζητούσε επίμονα να σταματήσουν να καπνίζουν γιατί (ως πρώην αθλητής, γιατρός και αντικαπνιστής) τον ενοχλούσε. Αλλά εκείνοι, τον αγνοούσαν επιδεικτικά.
Κατέθεσε αίτημα να μεταφερθεί σε κελί μη καπνιζόντων. Η σύζυγός του Ελένη του πήγε ρούχα και είδη πρώτης ανάγκης.
Ας τον μεταφέρουν τον άνθρωπο στην πτέρυγα VIP των φυλακών Κορυδαλλού μαζί με τις άλλες προσωπικότητες, τουλάχιστον θα έχουν και…κοινά ενδιαφέροντα.
Η πραγματική τιμωρία θα ήταν να αφεθεί ελεύθερος, αφού δημευθεί όλη η περιουσία του και να του δοθούν 500 ευρώ το μήνα για να ζήσει. Γιατί και στη φυλακή που βρίσκεται πάλι ο λαός τον ταΐζει…