Μέλος Ομοσπονδίας Προσφυγικών Σωματείων Ελλάδος
Εφέτος συμπληρώνονται 90 χρόνια από το ξεριζωμό του Ελληνισμού Ανατολής από τις πατρογονικές εστίες. Με την ευκαιρία της επετείου αυτής σας προσκαλούμε στην εκδήλωση που οργανώνουμε, στην οποία ο διδάκτωρ σύγχρονης ιστορίας και μαθηματικός κ. Βλάσης Αγτζίδης θα αναφερθεί στο διακύβευμα της Μικρασιατικής καταστροφής και ο φιλόλογος κ. Λία Βαλάτα – Τσιάμα θα παρουσιάσει την γραπτή μαρτυρία (1965) “Αναμνήσεις από το Οσεμήσι Μικράς Ασίας” του Κωνσταντίνου Δεμίρη.
Η εκδήλωση θα γίνει την Τετάρτη 31 Οκτωβρίου στο κτίριο της Κοινωνικής Υπηρεσίας του Δήμου Ελευσίνας (Ελ. Βενιζέλου & Εθν. Αντιστάσεως). Έναρξη 6:30 το απόγευμα.
Θα συμμετέχει η χορωδία μας και η εκδήλωση θα τελειώσει με κέρασμα των παρευρισκομένων.
Ακολουθεί ο χάρτης της εκδήλωσης